консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

ПАРАТИРЕОСЦИНТИГРАФІЯ

Паратиреосцинтиграфія – це метод радіонуклідної візуалізації патологічно змінених або ектопованих паращитовидних залоз.

Метод дозволяє оцінити: топографо-анатомічні особливості, локалізацію патологічно зміненої тканини паращитовидних залоз при її нетиповому розташуванні, наявність поєднаної патології щитовидної та паращитовидних залоз.
Дослідження призначається з метою виключення або підтвердження патологічних змін в паращитовидних залозах як причину порушення обміну кальцію в організмі (при підвищеному рівні паратгормону, болю в кістках, остеопорозі, сечокам’яній хворобі).

Принцип методу: методика заснована на здатності патологічно змінених паращитовидних залоз накопичувати радіофармпрепарат (РФП), тропного до клітин з високою метаболічною активністю, а також на різному періоді фіксації цих РФП в тканинах щитовидної та паращитовидних залоз. Виявлення збільшених паращитовидних залоз здійснюють шляхом порівняння сцинтиграфічних зображень, отриманих при максимальному накопиченні РФП в щитовидній залозі (тиреоїдна фаза) і при мінімальному його вмісті в щитовидній залозі з максимумом накопичення в патологічно змінених паращитовидних залозах (пратиреоїдна фаза дослідження).

Показання до паратиреосцинтиграфіі:
1. Діагностика новоутворень паращитовидних залоз.
2. Діагностика первинного та вторинного (на фоні гемодіалізу) гіперпаратиреозу.
3. Остеопороз невизначеної етіології.
4. Уролітіаз (рецидивуючий, двобічний, коралоподібний).
5. Планування та контроль оперативного лікування гіперплазії паращитовидних залоз.
6. Диференційна діагностика об’ємних утворень середостіння.

Режими проведення паратиреосцинтиграфіі: дослідження може бути одноетапним (сцинтиграфія з 99mTc-MIBI, що складається з тиреоїдної та паратиреоїдної фази) та двохетапним (сцинтиграфія з 99mTc-пертехнетатом і 99mTc-MIBI).

Підготовка до дослідження: спеціальної підготовки не потрібно, в день дослідження рекомендується легкий сніданок. Можна приймати медикаменти, призначені лікарем, у тому числі анальгетики.
При собі необхідно мати направлення на дослідження, медичну документацію (виписні епікризи після стаціонарного лікування, дані УЗД, КТ, МРТ, радіонуклідних досліджень, якщо вони проводилися раніше).

Проведення дослідження: введення радіоактивного препарату проводиться в маніпуляційній відділення внутрішньовенно. Дослідження проводиться в декілька етапів:
– Через 10 хвилин від моменту введення препарату (10 хвилин)
– Через 2 години після введення препарату (10-30 хвилин)
– Через 3 години після введення препарату (10-30 хвилин)
Час початку дослідження, його тривалість і кількість проекцій визначаються лікарем. Під час дослідження пацієнт повинен нерухомо лежати на спині з закинутою головою; при неможливості виконання цієї умови (наприклад, посилення больового синдрому в цьому положенні) необхідно повідомити про це лікаря. Після введення препарату і закінчення 1 етапу дослідження пацієнт може перебувати у відділенні або залишити відділення до моменту початку дослідження (при узгодженні з лікарем). Результат дослідження видається на руки пацієнту через 15-30 хвилин після закінчення останнього етапу дослідження

 

Переваги сцинтиграфії перед методами морфологічної візуалізації:
1. Можливість виявлення патологічно змінених паращитовидних залоз внаслідок їх високої метаболічної активності.
2. Можливість візуалізації ектопованої паратиреоїдної тканини.
3. Можливість зіставлення або поєднання сцинтиграфічного (функціонального) зображення з даними морфологічних досліджень (КТ, МРТ) для більш точної діагностики.

Протипоказання: вагітність, період годування груддю, тяжкий стан пацієнта.


Right Menu Icon