консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Комп’ютерна томографія

Що таке комп’ютерна томографія?
Принципом роботи комп’ютерного томографа в загальному вигляді є безперервне пошарове сканування досліджуваного пацієнта. Цей метод заснований на техніці послідовного просвічування тонким рентгенівським променем об’єкта дослідження (голова, шия, гортань, грудна порожнина, черевна порожнина, органи таза, відділи хребта, суглоби і т.д.) і математичному відновленні зображення отриманого «зрізу» на екрані дисплея.
Для отримання якісних зображень при дослідженні судинних структур, серця, а також для проведення диференційної діагностики в КТ проводяться дослідження з внутрішньовенним контрастним підсиленням. Контрастними препаратами для КТ є сполуки йоду, найбільш безпечними з яких є неіонні контрастні речовини.

Дослідження з внутрішньовенним (в/в) введенням контрасту, що це?
З появою в кінці 90-х років спіральної, а потім і мультіспіральної комп’ютерної томографії (МСКТ) в променевій діагностиці виник новий напрямок,  що активно розвивається – МСКТ-ангіографія. Усього за декілька років МСКТ-ангіографія перетворилася в один з найважливіших методів дослідження судин і отримала достатньо широке застосування в практичній медицині.
В основі МСКТ-ангіографії лежить сканування вибраної анатомічного області в момент проходження по судинах болюса контрастної речовини. Дослідження виконується з введенням неіонної йодовмістної контрастної речовини в вену за допомогою шприца-ін’єктора з великою швидкістю (до 5-6 мл/с). У результаті можливое отримання зображеннь в артеріальну фазу (перше проходження болюса по судинах), венозну (або паренхіматозну) і відстрочену фази.
МСКТ дозволяє досліджувати весь заданий об’єкт при одноразової затримці дихання, виключає можливість виходу (“вислизання”) патологічного вогнища з сканованого шару, що забезпечує краще виявлення вогнищевих змін в паренхіматозних органах. Відкриваються нові можливості мультипланарної і тривимірної реконструкції зображень, що грають велику роль у сучасній діагностиці. Спеціальні програми обробки інформації дають можливість одержувати зображення тільки судин, атеросклеротичних бляшок, тромбів. При МСКТ одномоментно досліджується об’єкт на великому проміжку (до 1 метра), що відкриває нові перспективи в КТ-ангіографії, дозволяючи охопити судинне русло на значному проміжку за короткий час сканування. СКТ-ангіографія, на відміну від МРТ, не дає артефактів від кровотоку, металевих стентів.

Показання до дослідження.
Визначення показань до призначення комп’ютерної томографії є складним завданням, оскільки область застосування КТ обширна, можливості її великі, але, як і будь-який діагностичний метод, вона має свої обмеження. Показання до дослідження, обгрунтованість його призначення, обговорюються в кожному конкретному випадку з лікарем-рентгенологом. Основним завданням КТ є виявлення патологічних утворень практино у всіх анатомічних структурах, проведення диференціальної діагностики, а також визначення поширеності процесу. Основна частина наших досліджень супроводжується введенням рентгеноконтрастних йодомісних препаратів. Показання та протипоказання до введення контрасту визначає лікар-рентгенолог.

Протипоказання до проведення КТ
Враховуючи наявність опромінення, небажано проведення КТ:
• в період вагітності
• без особливої ​​необхідності маленьким дітям.

Протипоказання до внутрішньовенного введення контрастного препарату:
• алергічні реакції на йод
• виражена ниркова недостатність.

Як підготуватися до КТ дослідження з в/в контрастуванням?
Комп’ютерна томографія не вимагає спеціальної підготовки. Останнє вживання їжі повинне бути за 4-5 годин до дослідження, в цей час не пити каву, міцний чай, не палити.
З собою необхідно мати всю медичну документацію, що відноситься до зони інтересу: дані попередніх досліджень (УЗД, МРТ, СКТ), післяопераційні виписки, і направлення на дослідження. Ця інформація потрібна лікарю до проведення діагностичної процедури.
Попередня підготовка потрібна тільки для дослідження органів черевної порожнини – увечері легка вечеря, приїхати натщесерце.

Чим відрізняється звичайна ангіографія від МСКТ-ангіографії?

МСКТ-ангіографія – останнє досягнення рентгенівської комп’ютерної томографії. На відміну від звичайної КТ дослідження проводиться в момент швидкого внутрішньовенного введення водорозчинної неіонної контрастної речовини в обсязі 100 мл. На відміну від звичайної ангіографії контрастна речовина вводиться в ліктьову вену, без складних хірургічних маніпуляцій, пов’язаних з проведенням внутрішньосудинного катетера до досліджуваного органу. Це дозволяє проводити дослідження в амбулаторних умовах протягом 10-15 хвилин. Повністю виключений ризик виникнення ускладнень від хірургічних маніпуляцій. Різко зменшується променеве навантаження на пацієнта і значно зменшується вартість дослідження. МСКТ-ангіографія може заміняти звичайну ангіографію та значно перевершує за точністю ультразвукову діагностику при дослідженні великих судин – аорти та її гілок (сонні, печінкові, ниркові, клубові артерії), легеневої артерії, верхньої та нижньої порожнистих вен. Ця технологія дозволяє отримувати важливу додаткову інформацію про стан внутрішніх органів при наявності в них патологічних утворень.

Переваги спіральної КТ

Максимально можлива роздільна здатність, що дозволяє виявляти мінімальні зміни внутрішніх органів, невидимі при звичайній КТ.
Значне прискорення часу дослідження; загальний час сканування (час включення рентгенівської трубки) не перевищує 15 секунд. На відміну від звичайної комп’ютерної томографії дослідження грудей і живота виконуються протягом одноразової затримки дихання на 20 секунд. Це особливо важливо при дослідженні дітей, пацієнтів з інтенсивними болями і обмеженим об’ємом рухів, при наявності серцевої або дихальної недостатності, клаустрофобії.
Необмежені можливості для невідкладних КТ досліджень пацієнтів у важкому і вкрай важкому соматичному стані, у тому числі реанімаційних пацієнтів, які потребують постійного моніторингу серцевої діяльності, проведенні штучної вентиляції легень та інших реанімаційних заходів.






Right Menu Icon