ДРСГ – це методика візуалізації нирок та сечовивідних шляхів сцинтиграфічним методом на гамма-камері з метою визначення параметрів накопичення і виведення нефротропних радіофармпрепаратів (НРФП) канальцевого та клубочкового механізмів елімінації. ДРСГ об’єднує всі переваги більш простих методик (радіонуклідна ренографія, сканування нирок) і на відміну від них має більш широкі можливості обробки діагностичної інформації завдяки використанню комп’ютерних систем.
Задачі ДРСГ:
1. Визначення швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) та ефективного ниркового плазмотоку (ЕНП).
2. Оцінка параметрів секреторно-екскреторної здатності нирок.
3. Оцінка ступеня порушень уродинаміки.
4. Визначення початкових ознак ХНН.
5. Визначення наявності міхурово-сечовідних рефлюксів (МСР) та їх інтенсивності.
6. Візуалізація нирок із визначенням ділянок склерозу.
Умови проведення ДРСГ
ДРСГ проводиться у звичайному фізіологічному режимі (попередньо перед дослідженням хворий приймає легкий сніданок та 100-200 мл чаю або мінеральної води). Перед дослідженням хворому пропонують випорожнити сечовий міхур. Дослідження проводиться в положенні лежачи або сидячи. Важливою умовою є збереження нерухомості тіла пацієнта під час дослідження.
Методика проведення ДРСГ
Для ДРСГ використовують клубочковий НРФП – 99mTc-ДТПА або канальцеві НРФП 99mTc-MAГ3 або 99mTc-ЕС. НРФП вводять внутрішньовенно із розрахованої активності об’ємом 0,3-0,5 мл швидко. Після введення НРФП проводиться запуск комп’ютерної програми і починається збір інформації з експозицією 1 кадр за 1 хвилину. Тривалість дослідження – 20 хвилин у дітей і 30 хвилин у дорослих.
Основні параметри функціональної здатності нирок
Програми обробки даних ДРСГ уніфіковані і полягають у розрахунку наступних основних параметрів функціональної здатності нирок:
Тмах – час максимального накопичення РФП в нирках (хв). Відображає секреторну ємність нирок при дослідженнях з канальцевими РФП і час максимальної ШКФ при використанні гломерулярних РФП.
Т1/2мах – час напіввиведення РФП з нирок (хв). Параметр відображає екскреторну здатність нирок.
Т2/3мах – час виведення 2/3 активності РФП з нирок (хв). Застосовується при дослідженнях з РФП, які швидко елімінують (99mTc–MAГ3 і 99mTc–ЕС).
Е30 (Е20) – процент виведення РФП до 30-ї (20-ї ) хвилини дослідження (%); Оцінюється у випадках коли Т1/2махза відведений час дослідження не наступив.
ПВ – показник Вінтера (%). Дозволяє оцінити швидкість очищення крові при дослідженнях з канальцевими РФП.
Т1/2 крові – період напівочищення крові (хв). Оцінюється при дослідженнях з клубочковими РФП.
K3/L3 – відношення нирка/печінка на 3-й хвилині дослідження. Показник використовується для діагностики ступеня ХНН.
ШКФ (мл/хв).
ЕНП (мл/хв).
Протипоказання до ДРСГ: вагітність, годування груддю, термінальна ХНН.