консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Ультрафільтрація


Що таке ультрафільтрація?

Під ультрафільтрацією передбачається виведення за допомогою спеціальних апаратів зайвої рідини з організму у пацієнтів, які мають значну затримку рідини, незважаючи на максимальні дози стандартних діуретиків. Загалом, ультрафільтрація схожа на клубочкову фільтрацію – специфічну функцію нирок, і є основною формою ниркової замісної терапії, що застосовується для видалення рідини з мінімальним кліренсом розчиненої речовини.

Вперше даний метод застосовувався для лікування важкого набряку легень у 1950-х роках, що в подальшому призвело до розробки модифікованої схеми діалізу в 1970-х.

Хоча модифіковані методи безперервної ниркової замісної терапії та звичайні системи гемодіалізу можуть застосовуватися для лікування перевантаження рідиною, однак новіші методи використовують ізольовані системи ультрафільтрації. Ці ізольовані системи складаються з компактної, портативної машини; одноразового фільтра; спеціалізованої схеми трубок та катетерів судинного доступу.

 

Що необхідно для проведення процедури?

Для проведення ультрафільтрації використовують катетер з Y-подібним подвійним просвітом, роликовий насос і фільтр, введений у венозно-венозний екстракорпоральний контур. За рахунок роликового насосу створюється негативний тиск, що забезпечує циркуляцію крові в екстракорпоральному контурі від вени до фільтра, а потім назад до пацієнта.

Ультрафільтрація

 

Фільтр виготовлений з високопроникних мембран, які дозволяють відокремлювати воду та низькомолекулярні (<50 000 дальтон) розчинені речовини від крові. Надлишок рідини та молекул направляється до збірного мішка, а рідина, клітини крові, білки та інші більші молекули, які не можуть пройти через мембрану, повертаються пацієнту. Оскільки спеціалізована схема не виробляє ніяких сил або тисків, крім трансмембранного градієнта тиску, натрій може вільно проходити через волокнисту мембрану, дозволяючи вирівнювати концентрації на кожній стороні. Концентрація Натрію в рідині, що осідає в мішку для збору, залишається ізотонічною щодо крові, яка повертається пацієнту.

Таким чином утворений ультрафільтрат має однаковий склад з водою плазми крові (без білків і формених елементів крові) і, по суті, є ізоосмотичний з кров’ю. При цьому у крові зростає онкотичний тиск, що веде до переміщенням рідини з позасудинного в внутрішньосудинний відділ. За рахунок даного переміщення, запобігається розвиток системної артеріальної гіпотензії під час процедури.

 

Скільки триває процедура?

Зважаючи на стан пацієнта, лікар вирішує, наскільки швидко і скільки саме рідини слід видалити, причому процедура проводиться безперервно (вдень і вночі), доки не буде видалено вказану кількість рідини (або до 72 годин). Загальний ефект ультрафільтрації полягає у швидкому та безпечному видаленні великих обсягів рідини протягом короткого періоду часу. Виведення зайвої рідини не тільки покращить загальний стан пацієнтів зі серцевою недостатністю, а й підвищить їх якість життя.

Машина для ультрафільтрації запрограмована на видалення точної кількості надлишкової рідини з точною швидкістю, визначеною лікарем. Рідина виводиться з максимальним об’ємом 500 мл / годину протягом періоду, який зазвичай варіює від 8 до 24 годин. Усі параметри встановлюються шляхом ретельної оцінки клінічного стану пацієнта та загальних цілей терапії.

 

Як почуваються пацієнти під час процедури?

Пацієнти іноді можуть відчувати дискомфорт у місці, де знаходиться венозний катетер. В ділянці, де розміщений катетер, також можуть виникати синці протягом декількох днів після його видалення. У деяких пацієнтів можуть бути відчуття холоду під час процедури ультрафільтрації.

 

Чи продовжують пацієнти приймати звичні ліки під час процедури?

Загалом, під час процедури, лікарі вирішують, які препарати слід приймати, однак пацієнтам знімають діуретики. Їх введення знову починаються після завершення процедури, часто з меншою дозою. Пацієнти, які використовують інсулін або інгалятори, повинні мати їх при собі на час проведення процедури.

 

Судинний доступ

Початок ультрафільтрації вимагає постановки судинного доступу, який, як правило, встановлюється шляхом розміщення спеціального діалізного катетера з подвійним просвітом у внутрішню яремну, стегнову або підключичну вену. У дорослих конструкція та положення катетера повинні бути достатніми для підтримки швидкості кровотоку від 200 до 300 мл / хв. Канюляція правої внутрішньої яремної вени, як правило, краща над лівою, враховуючи більш прямий хід від правого боку до правого передсердя. Підключичну канюляцію, як правило, проводять рідше через вищий ризик ускладнень та через ризик подальшого венозного стенозу. Загалом, клінічні вказівки KDIGO щодо гострого пошкодження нирок рекомендують використовувати праву внутрішню яремну вену як найкраще місце для катетеризації.

 

Які переваги ультрафільтрації?

 

Які обмеження ультрафільтрації?



Right Menu Icon