консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

+380 68 096-97-90
консультація для дітей

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Відкрита артеріальна протока (ВАП) у дітей

Відкрита артеріальна протока — судина, яка з’єднує аорту та легеневу артерію.

Перед народженням дитини артеріальна протока дозволяє крові йти безпосередньо до аорти, минаючи легеневі артерії та легені, а потім до плаценти для збору кисню та поживних речовин.

Після народження, коли плацента відсутня, і дитина самостійно дихає, артеріальна протока більше не потрібна, і вона повинна закритися в перші години життя дитини. При порушенні процесу закриття протоки, якщо вона функціонує у дітей віком більше ніж 1 місяць, вона вважається вродженою вадою серця.

Якщо артеріальна протока залишається відкритою, кров тече з аорти назад у легеневі артерії. Додатковий приплив крові до легенів створює турбулентність у кровоносній судині, і якщо протока велика, це може призвести до серцевої недостатності.

Згідно зі статистикою, ВАП зустрічається у приблизно у 1 з 2000 новонароджених. Це захворювання частіше діагностується у недоношених дітей, де його поширеність може досягати 30%. До того ж ВАП зустрічається вдвічі частіше у дівчат, ніж у хлопчиків.

Відкрита артеріальна протока також відома під такими назвами, як:

  • артеріальна протока Боталла;
  • вада Боталла;
  • незарощена боталова протока
  • постнатальна артеріальна протока.

Чому виникає відкрита артеріальна протока у дітей?

Точні причини відкритої артеріальної протоки та інших вроджених вад серця не ясні. Вони можуть включати (1):

  • генетичні розлади або сімейну історію хвороби;
  • передчасні пологи: діти, народжені раніше терміну, мають вищий ризик розвитку ВАП;
  • внутрішньоутробні інфекції під час вагітності, такі як краснуха або цитомегаловірус, можуть впливати на розвиток серцевих структур;
  • неонатальний респіраторний дистрес-синдром (проблема з диханням): він може розвинутися у дітей, чиї легені не отримали достатньо мастильної речовини (сурфактанту) до народження;
  • вплив токсичних речовин: вживання алкоголю або наркотиків під час вагітності.

Фактори ризику

Фактори ризику відкритої артеріальної протоки включають

  • Передчасні пологи. Відкрита артеріальна протока частіше зустрічається у дітей, які народилися занадто рано, ніж у дітей, які народилися доношеними. Ризик зростає, чим раніше народжується дитина.
  • Сімейна історія та інші генетичні захворювання. Сімейний анамнез захворювань серця, присутніх при народженні, може збільшити ризик ВАП. Немовлята, народжені з додатковою хромосомою 21 (синдром Дауна) також частіше мають відкриту артеріальну протоку.
  • Кір під час вагітності. Хвороба на кір (краснуху) під час вагітності може спричинити зміни в серці ненародженої дитини. Аналіз крові, зроблений до вагітності, може визначити, чи є у жінки імунітет до краснухи. Для тих, хто не має імунітету, доступна вакцина.
  • Народження на великій висоті. Немовлята, народжені вище 2499 м над рівнем моря, мають більший ризик ВАП, ніж діти, народжені в низинах.

Як проявляється відкрита артеріальна протока?

Клінічна картина цієї патології залежить від розміру протоки.

При малих розмірах протока може бути безсимптомною. Тому діагностична візуалізація має вирішальне значення, якщо є клінічна підозра ВАП.

Немовлята та діти з великими розмірами ВАП можуть мати такі ознаки та симптоми:

  • втома під час годування/ігор;
  • поганий набір ваги й зростання;
  • задишка і прискорене дихання;
  • пітливість під час годування;
  • шум, тахікардія, обмежений периферичний пульс;
  • застійна серцева недостатність.

Також вада проявляється затримкою у фізичному розвитку дитини, схильністю до частих інфекційних захворювань дихальних шляхів.

Діагностика ВАП

У випадку, якщо лікар почув характерний шум в серці під час аускультації, він може призначити певні обстеження, щоб підтвердити або спростувати наявність ВАП, зокрема:

  • електрокардіограму (ЕКГ), яка вимірює електричну активність серця;
  • ехокардіограму (ЕХО), яка використовує звукові хвилі для отримання зображення серця;
  • катетеризацію серця, що вимірює тиск і рівень кисню, а також створює зображення структур серця за допомогою рентгену. Процедура проводиться під загальним наркозом.

Лікування відкритої артеріальної протоки

У недоношених дітей ВАП іноді можна закрити медикаментозно, препаратами, які пригнічують простагландини. Якщо такий курс лікування повторено декілька разів, але ефект відсутній, показана хірургічна корекція вади .

Відкриту артеріальну протоку закривають двома основними хірургічними методами:

  1. Відкрита операція через розріз збоку грудної клітки. Хірургічне відновлення ВАП включає лігування протоки  (нав’язування шва навколо неї) або зашивання.
  2. У більшості випадків лікарі закривають відкриту артеріальну протоку, вставляючи невеликий пристрій або спіраль під час катетеризації серця. Цей пристрій прикріплюється до кінця довгої тонкої трубки (катетера). Катетер вводять у велику вену в паху, обережно просувають угору через кровоносну судину, доки він не досягне серця, а потім просувають трохи далі, доки кінчик із пристроєм не опиниться в протоці. Коли пристрій знаходиться в належному місці, його розширюють, щоб закрити протоку. Ця процедура малоінвазивна і зазвичай вимагає лише 1-2 дні знаходження у лікарні.

Усі методи хірургічного лікування забезпечують повноцінний фізичний та розумовий розвиток дитинки. Потреби в повторних оперативних втручаннях немає.

Якщо є запитання стосовно даного захворювання: ви можете залишити повідомлення, використовуючи розташовану нижче форму контактів.

    Ваше ім'я (обов'язково)

    Ваш email (обов'язково)

    Тема

    Категорія

    Повідомлення

    Файл

    Можливі ускладнення

    ВАП великих розмірів може спричинити:

    • високий кров’яний тиск у легенях (легеневу гіпертензію);
    • нерегулярний кровотік у серці та легенях, в результаті чого підвищується тиск в легеневій артерії. З часом тиск пошкоджує дрібні кровоносні судини в легенях, що може призвести до їх ураження (синдрому Ейзенменгера;
    • серцеву недостатність (симптоми: прискорене дихання, часто із задишкою, і слабке збільшення ваги);
    • інфекцію серця (ендокардит). Відкрита артеріальна протока збільшує ризик прикріплення мікробів до ділянок серця. Без швидкого лікування ендокардит може пошкодити або зруйнувати серцеві клапани;
    • ниркову дисфункцію;
    • некротичний ентероколіт;
    • внутрішньошлуночковий крововилив;
    • зміну постнатального харчування та росту дитини.

    Реабілітація після лікування

    Після катетеризації або відкритої операції кровотік відразу приходить в норму, якщо немає інших вад серця. З метою запобігання ендокардиту дитина прийматиме антибіотики близько шести місяців.

    Батьки дитини мають дбати:

    • про регулярні огляди у кардіолога та можливе проведення додаткових обстежень для контролю стану серця дитини;
    • про обмеження фізичних навантажень на період відновлення.

    Прогноз та життя дітей з ВАП

    Якщо ВАП закривається вчасно, прогноз зазвичай сприятливий. Існують випадки, коли діти можуть залишатися з відкритою протокою без симптомів, але все одно потребують спостереження у кардіолога для оцінки можливих ризиків.

    Після лікування більшість дітей, народжених з ВАП, живуть здоровим і активним життям.

    Профілактика ВАП

    Для профілактики відкритої артеріальної протоки майбутній матері важливо зробити все можливе, щоб вагітність пройшла без ускладнень.

    Основні рекомендації для батьків, які планують народження дитини:

    1. Плануючи вагітність, обговоріть зі своїм лікарем план допологового догляду.
    2. Почніть приймати фолієву кислоту. Щоденне приймання фолієвої кислоти до та під час вагітності допомагає знизити ризик серцевих захворювань у дитини.
    3. Займайтеся спортом і залишайтеся активними.
    4. Не зловживайте алкоголем і не паліть. Шкідливі звички можуть завдати шкоди здоров’ю дитини.
    5. Оновіть свої щеплення перед тим, як завагітніти. Певні типи інфекцій можуть бути шкідливими для майбутньої дитини.
    6. Контролюйте рівень цукру в крові: це допоможе знизити ризик певних захворювань серця, наявних у дитини при народженні.

    Поради для батьків

    Батькам дитини, якій діагностовано цю ваду, варто:

    • звертати увагу на симптоми, такі як прискорене дихання або синюшність шкіри;
    • звертатись до лікаря, якщо дитина має труднощі з годуванням, часто хворіє або має вищезазначені симптоми;
    • дотримуватись рекомендацій лікаря щодо фізичних обмежень після лікування.

    Лікування відкритої артеріальної протоки є складним процесом, але сучасні методи дозволяють досягти високих результатів. Важливо своєчасно звертатися до фахівців і проходити регулярні обстеження.

    Список використаних джерел

    1. National Library of Medicine – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3462096/
    2. Children’s Health Queensland – https://www.childrens.health.qld.gov.au/health-a-to-z/cardiac/patent-ductus-arteriosus
    3. Український медичний часопис. Фахове науково-практичне видання для спеціалістів сфери охорони здоров’я – https://umj.com.ua/uk/novyna-184132-vidkrita-arterialna-protoka-suchasnij-pidhid-do-vedennya-patsiyentiv