15 серпня 2019 року в Інституті серця під час планового обстеження зустрілися два пацієнта, яким професор Борис Тодуров імплантував механічні серця восени 2018 року – 47-річний Василь Павлюк з Тернопільщини та 42-річний Денис Волков з Одеси. Їм обом імплантація механічного серця врятувала життя буквально на критичній межі. Діагноз дилатаційна кардіоміопатія тоді звучав як вирок і жити залишалося б лічені дні, якби не майстерність команди професора Тодурова і німецькі технології – механічне серце компанії Berlin Heart. Тоді професор Тодуров сказав: «Нещодавно такі пацієнти з листа очікування не мали шансів на виживання … Те, що ці пацієнти тут, разом з нами – це маленьке диво, яке зробили фахівці Інституту серця і сучасні технології.»
Василь Павлюк у травні цього року отримав нове серце в Мінську і вже в червні був удома, на сьогодні він почувається відмінно, і за всіма показниками його серце відповідає серцю здорової людини. Денис Волков, як і раніше, живе з механічним серцем, і ми всі дуже сподіваємося, що найближчим часом він теж приїде з Білорусі з новим серцем.
Унікальна для України зустріч пацієнтів стала темою репортажу телеканалу СТБ, який можна побачити тут.
Механічне серце є «мостом» до подальшої трансплантації серця, яку, на жаль, через законодавчі обмеження в Україні не здійснюють. Українські пацієнти змушені для пересадки серця їхати в Білорусь, де вартість такої операції – близько 100 тисяч доларів. В Україні це могло б коштувати в рази дешевше, до того ж досвід і технології для цього є.
Спілкуючись з журналістами, професор Тодуров відзначив: «В Україні є свій досвід пересадок серця, але, на жаль, через відсутність нормального закону, ось уже багато років ми їх не виконуємо.» Нагадаємо, що першу успішну пересадку серця в Україні професор Тодуров здійснив ще у 2003 році!