консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Консультація флеболога


Клінічна картина варикозної хвороби

Варикоз – це захворювання, яке небайдуже до прекрасної статі. Варикозним розширенням вен ніг жінки хворіють в середньому в три рази частіше ніж чоловіки.

Ознаки варикозу – вузлуваті розширення підшкірних вен, біль, важкість у ногах, набряки стопи і гомілки, втома в ногах до кінця дня. Варикозні вузли часто схильні до утворення тромбів і інфікуванню. Можуть виникнути флебіт – запалення судин або тромбофлебіт – запалення судин, ускладнене утворенням тромбів. По ходу вен виникають тверді сильно болючі тяжі. Шкіра змінюється, втрачає свої еластичність і колір – стає щільною, темно-коричневою. При легкій травмі виникають виразки. Молода жінка може стати інвалідом вже в 40 років.

Одним з найсерйозніших ускладнень варикозу є тромбофлебіт – процес, при якому на внутрішній стінці вени утворюється тромб із наступним запаленням. Ця патологія небезпечна тим, що тромб може відірватися, з потоком крові потрапити в легеневу артерію (ТЕЛА – тромбоемболія легеневої артерії) і спричинити смерть людини. Саме тому варикозне розширення вен є небезпечним захворюванням, яке необхідно лікувати.

 Симптоми варикозних вен:

  1. Біль.

Різновиди болю при варикозі також вельми багаті:

  1. Набряки в ногах.
  2. Почуття розпирання і важкості в ногах.
  3. Зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, з’являється пігментація – шкіра ніг темніє, покривається коричневими «плямами». Пізніше до цих симптомів можуть приєднатися різні дерматити, екземи і так звані трофічні розлади у вигляді ранок, що погано гояться, аж до утворення виразок.
  4. Покручені, подовжені варикозні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп, з мішкоподібними, циліндричними або змішаними розширеннями.
  5. Судинні зірочки (телеангіоектазії). Так, до групи пацієнтів з варикозною хворобою вен відносять і осіб з розширенням дрібних вен, оскільки причини появи їх – одні й ті ж.

Найбільш ранні стадії розвитку варикозної хвороби дуже складно піддаються виявленню і діагностиці, адже на самих ранніх стадіях хвороби відсутня основна її ознака – варикозне розширення вен. А перші і самі ранні симптоми варикозного розширення вен, такі як відчуття тяжкості ніг, помірний біль в ногах, підвищена стомлюваність, зустрічаються і при початкових стадіях захворювань артерій, плоскостопості, поперековому остеохондрозі. У таких складних випадках поставити правильний діагноз самому неможливо – потрібно консультація лікаря або навіть декількох фахівців – хірурга, флеболога, невролога, кардіолога. Потрібно також і високоточні інструментальні методи діагностики, такі як ультразвукова діагностика.

Найчастіше жінки помічають перші ознаки варикозу навесні, коли можна змінити гардероб, але невідомо звідки з’явилися венозні «візерунки» на ногах, гомілках і стегнах. Нога деформується, стає синюшною і непривабливою.

Найперші симптоми варикозного розширення вен ніг, за якими ви самі можете запідозрити початок варикозної хвороби, – це посилення малюнка вен на шкірі ніг. Цей дефект, як ми вже відзначали, найчастіше відзначають у себе молоді жінки: на гомілках або на стегнах вони помічають вени, яких раніше не було. Жінок турбує ця судинна сіточка лише як косметичний дефект. Такі пацієнтки найчастіше якщо й звертаються до флеболога, то лише для усунення косметичного дискомфорту. Прогресування варикозної хвороби вже проявляється виступаючими над поверхнею шкіри варикозних вузлів. Виявити варикозні вузли найчастіше можна на внутрішній поверхні гомілок або стегон. При довгій ходьбі або тривалому стоянні проявляється такий симптом варикозу як стомлюваність, тяжкість у ногах, відчуття розпирання (найчастіше – в литках). Ці симптоми особливо яскраво проявляються при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи. З’являється також і ниючий або гострий біль в місцях варикозних вен (розширених вен), судоми в литкових м’язах, особливо до вечора, а іноді й вночі.

Але варикоз, якщо їм серйозно не займатися, не відступає, прогресує. З часом з’являються такі симптоми варикозних вен як покручені темно-сині внутрішньошкірні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп і схожі на грона перестиглого червоного винограду. Все це супроводжується розпираючим болем в ногах і литках, почуттям жару в ногах, нічними судомами в литкових м’язах, набряками. Поступово до цих симптомів приєднуються зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, вона темніє, на ній з’являється пігмент – коричневі плями. Трохи пізніше починають приєднуватися так звані трофічні розлади: погано загоюються ранки-екземи і навіть виразки. Біль починає турбувати все частіше, особливо у другій половині дня або по вечорах.

 Лікування варикозної хвороби

Існує безліч підходів до лікування варикозної хвороби, однак на сьогоднішній день найбільш ефективним методом у лікуванні є хірургічна операція – венектомія. Медикаментозна й компресійна терапія використовуються і як допоміжні методи при оперативному лікуванні, і як самостійні методи при початкових стадіях варикозної хвороби і наявності протипоказань до оперативного лікування.

Лікування варикозної хвороби повинно бути комплексним та індивідуальним, найчастіше, включає комбінацію консервативного та оперативного лікування.

Види хірургічного лікування варикозу:

Для лікування варикозного розширення вен сучасна медицина застосовує лазерну хірургію (ЕВЛК, EVLT). Цей метод передбачає внутрішньосудинну лазерну коагуляцію. ЕВЛК – ендовазальний (внутрішньосудинний) лазер є сучасним способом лікування варикозу. Вплив лазера – це ендовенозна процедура, яка займає проміжну позицію між безопераційною та хірургічною методиками лікування хвороби. Сьогодні ЕВЛК вважається прогресивним альтернативним варіантом операції. Суть даної методики полягає в термічному впливі лазера на ендотелій (внутрішню венозну стінку). В результаті процесу відбувається закриття венозного судини. Високотехнологічні особливості лазера дозволяють лікарям досягати відмінних результатів.

Перевага ЕВЛК – це радикальний, але малотравматичний спосіб лікування. Після подібних процедур пацієнт вже через кілька годин може покинути клініку, перебуваючи в доброму фізичному стані. Таке лікування проводиться в умовах операційної та із застосуванням місцевого знеболювання. В даний час застосовують найсучасніші лазерні апарати. При цьому проблемні зони пацієнта піддаються впливу лазера, що має оптимальну довжину хвилі (1470 нм). Світловод забезпечує надійне закриття вени. При цьому відсутні побічні ефекти і не нагріваються навколишні тканини. Саме тому після такої операції зменшується число синців, а післяопераційний період проходить легко і безболісно.

Операція не супроводжується розрізами, не залишає пігментації і рубців. Вже після 3 тижнів після операції ноги пацієнта набувають нормальний вигляд без варикозних вузлів. Подібне лікування варикозу отримало велике поширення в західних країнах. При великому варикозі ЕВЛК застосовують у поєднанні з мікрофлебектомією Це дозволяє отримати гарний естетичний результат.

Переваги застосування ЕВЛК:

Лікування за допомогою лазерної методики практично не має ускладнень. До рідкісних ускладнень відносять опіки, ймовірність венозного тромбофлебіту і парестезії в оперованої області. Однак досвідчені флебологи гарантують якісний результат.

Подібні операції не порушують спосіб життя пацієнта. Після проведеного втручання необхідно носити компресійні панчохи, щоб забезпечити невеликий тиск на вени. На область особливо великих варикозних вузлів накладають спеціальні засоби – ватні валики або латексні подушечки. Після лазерної процедури пацієнту рекомендується щодня здійснювати піші прогулянки.

Лікування варикозної хвороби лазером забезпечує збереження працездатності та фізичної активності людини).



Right Menu Icon