Атеросклеротична хвороба серця є проблемою сучасного світу, адже її складно виявити на початковій стадії: в більшості випадків людина не звертає увагу на незначні скарги.
Ця патологія виникає внаслідок скупчення в стінках коронарних артерій холестерину, жирів, кальцію та інших речовин у вигляді бляшок. Поступово бляшка збільшується, та стінка артерії потовщується. Це призводить до порушення кровообігу, зменшення об’єму кисню та інших поживних речовин, які надходять до організму.

Атеросклероз спричиняє більшість серцево-судинних захворювань у світі й визначається високою смертністю серед пацієнтів похилого віку.
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) це захворювання є причиною близько 42,5% усіх випадків смертей за рік у Європейському регіоні та 31% випадків у світі.
Інші назви атеросклеротичної хвороби серця: ішемічна хвороба серця, коронарна артеріальна хвороба, атеросклероз серцевих судин.
Симптоми та ознаки захворювання
Питання про те, скільки живуть при атеросклеротичній хворобі серця, залежить від багатьох факторів, зокрема від своєчасності діагностики та лікування.
Багато людей не знають, що вони хворі, поки артерія не закриється холестериновою бляшкою майже повністю.
Симптоми, які мають насторожити:
- Біль або тиск у грудній клітці, що може віддавати в шию, щелепу, ліву руку або спину
- Задишка
- Нудота або запаморочення
- Підвищене потовиділення
- Раптова слабкість.
Залежно від того, яка саме артерія звужена або заблокована, наявність та інтенсивність симптомів можуть проявлятись по-різному.
Важливо звертати увагу навіть на мінімальні симптоми та вчасно консультуватися з лікарем, адже атеросклеротична хвороба серця може мати серйозні наслідки, зокрема призводити до інвалідності та смерті.
Основні причини захворювання (фактори ризику)
Атеросклеротична хвороба серця розвивається під впливом різних факторів ризику, які можуть бути змінними або незмінними .
Основні з них:
- Підвищений рівень холестерину в крові
- Артеріальна гіпертензія
- Паління
- Ожиріння
- Недостатня фізична активність
- Стрес
- Цукровий діабет
- Спадковість
Який ризик несе ускладнення атеросклеротичної хвороби серця
Ускладнення цієї хвороби можуть бути дуже серйозними й нести загрозу життю. Розберемо основні з них:
- Ішемічна хвороба серця: захворювання, що розвивається через недостатнє кровопостачання киснем серцевого м’яза. Воно проявляється болями в грудях та/або задишкою під час фізичних навантажень.
- Гострий коронарний синдром: комплекс симптомів, пов’язаних із різким порушенням кровотоку в коронарних артеріях, що характеризується раптовим виникненням гострого болю в грудях, задишки, аритмії тощо. Гострий коронарний синдром є життєво небезпечним станом, який без вчасно наданої допомоги призводить до розвитку інфаркту міокарда.
- Гострий інфаркт міокарда: виникає при повному перекритті коронарної артерії бляшкою чи тромбом, що призводить до відмирання ділянки серцевого м’яза, порушення скоротливої функції серця, розвитку тяжких ускладнень та смерті.
Діагностика захворювання
Якщо у вас спостерігаються вищезазначені симптоми, або є фактори ризику, важливо щонайраніше звернутися до лікаря для обстеження, призначення медикаментозного лікування та визначення показань до хірургічного лікування.
Діагностика атеросклеротичної хвороби серця включає кілька етапів.
На початковому етапі лікар вислухає скарги, оцінить загальний стан здоров’я та призначить певні обстеження :
- Здача крові на аналіз для перевірки рівня цукру та холестерину. Також може бути проведено тест на С-реактивний білок для перевірки наявності білка, пов’язаного із запаленням артерій.
- Електрокардіограма. ЕКГ дозволяє виміряти електричну активність серця та перевірити кровопостачання до серця.
- Доплерографія судин. Результати цього дослідження показують швидкість кровотоку в артеріях. Це може виявити будь-які звужені ділянки.
- УЗД серця. Це дослідження допомагає визначити розміри порожнин серця, товщини й рухливості м’яза, роботи серцевих клапанів. Про атеросклероз можна говорити, якщо на УЗД серця видно потовщення стінок та звуження просвіту судини.
При наявності ускладнень та супутніх патологій лікар додатково може призначити інші види досліджень:
- навантажувальні тести (спостереження за роботою серця під час фізичної активності);
- ангіограма (через катетер вводиться барвник, який допомагає артеріям чіткіше відображатися на знімках, зроблених під час тесту).
Атеросклеротична хвороба серця – лікування
Лікування атеросклерозу судин серця передбачає :
- обов’язкове дотримання низькохолестеринової дієти: правильне харчування при атеросклеротичній хворобі серця допоможе знизити рівень холестерину та підтримати здоров’я серцево-судинної системи. У раціоні має бути не більше 30% жирів, переважно рослинного походження.
За словами президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоровʼя МОЗ Олега Швеця “споживання трансжирів підвищує рівень «поганого» холестерину крові. Це, своєю чергою, призводить до зростання ризику потенційно фатальних інфарктів та інсультів. Смертність, асоційована зі споживанням трансжирів, в Україні оцінюється у 18 000 втрачених життів на рік”.
- активний спосіб життя: щоденні прогулянки на свіжому повітрі, а також 30 хвилин фізичних навантажень 3 рази на тиждень;
- медикаментозне лікування (статини, антигіпертензивні засоби).
В особливо важких випадках хворому може бути призначена хірургічна операція. В такому випадку можуть бути застосовані наступні методи:
- ангіопластика та стентування: малоінвазивне хірургічне втручання, яке дозволяє розширити просвіт артерій завдяки введенню стента (внутрішнього каркаса) через судинне русло, без відкритої операції;

- аортокоронарне шунтування: відкрите хірургічне втручання, що дозволяє відновити нормальне кровопостачання серця, створюючи додатковий шлях в обхід звуженої ділянки судини.

Раннє виявлення та лікування атеросклеротичної хвороби серця допомагають знизити ризик серцевих ускладнень та покращити якість життя.
Прогноз та профілактика
Прогноз для пацієнтів з атеросклеротичною хворобою серця залежить від своєчасності діагностики та лікування. З правильним підходом багато людей можуть продовжувати вести активний спосіб життя.
Для профілактики атеросклерозу важливо:
- не нехтувати регулярними медичними оглядами
- тримати на контролі рівень холестерину та артеріального тиску
- давати перевагу здоровому харчуванню та фізичній активності
- підтримувати своє психоемоційне здоров’я
Здорові звички, такі як фізичні вправи, збалансована дієта з низьким вмістом жирів тваринного походження, промислових трансжирів, відмова від паління та зниження рівня стресу, допоможуть запобігти або уповільнити пошкодження серця та інших органів, яке спричинила така хвороба серця як атеросклеротична або ішемічна (7).
Будьте уважні до свого тіла та не пропускайте планових медичних оглядів.
Список використаних джерел
- Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ).
- National Heart, Lung, and Blood Institute – What Is Atherosclerosis?
- WebMD – Atherosclerosis: Symptoms, Causes, and Prevention.
- National Library of Medicine – Atherosclerosis.
- Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України – Найпоширеніші серцево-судинні захворювання: як розпізнати та запобігти.
- Міністерство охорони здоров’я України – П’ять фактів, які треба знати про трансжири.
- Національна академія медичних наук України – 80% смертей від хвороб серця можна уникнути.