Плазмообмін – сучасна еферентна терапія, метод очищення плазми крові пацієнта від токсинів, імунних комплексів, патологічних антитіл, факторів запалення, в процесі якого плазма фільтрується через високопористий фільтр або піддається центрифугуванню для видалення плазмофільтрату та молекул зв’язаних з білком. На відміну від плазмаферезу, ця процедура має на меті видалення 70-120% – ОЦП(об’єм циркулюючої плазми) із заміщенням розчинами альбуміну (20% об’єму) і свіжозамороженої плазми (80% об’єму). При потребі можливе паралельне введення медикаментів. Плазмообмін надає стимулюючий і підтримуючий вплив на роботу всіх органів та систем, у тому числі пошкоджених патологічним процесом.
Перед консультацією необхідно здати загальний і біохімічний (загальний білок і альбумін) аналіз крові, коагулограму, кров на гепатит В, С, ВІЛ. Це стаціонарна процедура, мінімальний термін госпіталізації – 1 день, тривалість процедури 3-4 годин.
Процедура проводиться у кабінеті, обладнаному всім необхідним для процедур гемотрансфузії. Через венозні катетери кров забирається у пацієнта і через сепаратор розділяється на плазму і формені елементи. Одночасно починають вводити заміщаючі розчини, альбумін і донорську плазму (обсяг трансфузії розраховується для кожного пацієнта індивідуально). Формені елементи крові повертаються назад, а плазма утилізується.
Плазмообмін показаний при:
Плазмообмін не рекомендується при проблемах: