Пацієнти з діагнозом “вроджена вада серця – синдром ятагана (Scimitar syndrome)” народжуються 1 на 1 000 000. Це надзвичайно рідкісна аномалія. При синдромі ятагана кров надходить лише до одного передсердя, що перевантажує другу частину серцевих відділів та ускладнює роботу серця. Тому тривалість життя пацієнтів з таким діагнозом невелика.
До сьогодні в Україні такі операції проводили через середній грудинний доступ з використанням штучного кровообігу. Цього року в Україні в Інституті серця вперше був застосований новий підхід до лікування.
Вікторія, 33-річна пацієнтка, поступила до Інститут серця МОЗ України з вперше виявленою вадою серця “синдром ятагана”.
Командою дитячого відділення Інституту серця у складі Володимир Вашкеба, Дмитро Гарбуз, Ірина Галамай, Ольга Ласточкіна, Лідія Стеценко, Оксана Адаменко на чолі з лікарем-хірургом Василем Карпенко успішно проведено хірургічне лікування вади без використання штучного кровообігу. Операція проведена через косметичну бокову торакотомію. Наразі пацієнтка почувається добре та виписана додому.
Даною операцією ми продовжуємо впровадження косметичних доступів у пацієнтів з вродженими вадами серця. Метод має значні переваги: знижує ризик виникнення ускладнень, скорочує термін реабілітації, та в довгостроковій перспективі результати косметичного втручання набагато ефективніші.
Рутинно в дитячому відділенні Інституту серця косметичний доступ використовується при корекції таких вад як дефект міжпередсердної перегородки, частковий аномальний дренаж легеневих вен, дефекти міжшлуночкової перегородки, неповна атріовентрикулярна комунікація.