консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

+380 68 096-97-90
консультація для дітей

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

Дефект міжпередсердної перегородки у дітей ДМПП

Дефект міжпередсердної перетинки (ДМПП) є одним із найпоширеніших типів вроджених вад серця. Ця вада характеризується наявністю постійного сполучення між правим та лівим передсердям. 

За статистикою, дефект міжпередсердної перегородки зустрічається приблизно у 5-10% новонароджених дітей з вродженими вадами серця.

В нормі під час вагітності в серці плода функціонує овальне вікно — отвір між передсердями для підтримки кровообігу. Проте після народження кровообіг дитини змінюється, і овальне вікно закривається, щоб не допустити скиду крові та змішування артеріальної та венозної крові.

Дефект міжпередсердної перегородки відрізняється від овального вікна тим, що він продовжує функціонувати після народження.

Інші назви захворювання: вроджений дефект міжпередсердної перегородки, міжпередсердний септальний дефект, міжпередсердний дефект у дітей.

Причини та механізм розвитку дефекту міжпередсердної перегородки

Чому з’являються вроджені дефекти міжпередсердної перегородки, до кінця не відомо. Але  генетичні зміни, які відбуваються до народження, часто спричиняють вроджені вади серця. Деякі діти, народжені з дефектом міжпередсердної перегородки, також мають інші вади серця або генетичні розлади.

Також причинами виникнення дефекту міжпередсердної перегородки можуть бути:

  • сімейна історія вад серця;
  • вплив екологічних чинників;
  • вживання алкоголю, наркотиків під час вагітності;
  • вірусні інфекції під час вагітності (наприклад, краснуха);
  • дефіцит фолієвої кислоти у матері під час вагітності.

Класифікація дефектів міжпередсердної перегородки

Міжпередсердний дефект у дітей можна класифікувати за місцем розташування:

  • дефект овальної ямки — в центральній (або середній) частині міжпередсердної перегородки;
  • венозний синус: дефект задньої сторони перегородки, що прилягає до верхньої або нижньої порожнистої вени, і часто пов’язаний з аномальним поверненням правої верхньої або нижньої легеневої вени до правого передсердя або порожнистої вени;
  • дефект у передньому нижньому відділі перегородки, форма дефекту атріовентрикулярної перегородки (дефект ендокардіальної подушки);
  • непокритий коронарний синус  є найрідкіснішим типом РАС. Це пов’язано з відсутністю або неповністю стінки між коронарним синусом (групою вен, з’єднаних із серцем) і лівим передсердям. Це частіше пов’язано з іншими складними вродженими вадами серця.

Симптоми та ознаки дефекту міжпередсердної перегородки у дітей

Всупереч тому, що дефект міжпередсердної перегородки присутній від народження, у багатьох дітей симптоми не з’являються до старшого віку. 

Невеликі дефекти міжпередсердної перегородки (менше ніж 5 мм) можуть не викликати симптомів, оскільки вони не навантажують серце чи легені.

Основні скарги зʼявляються у старших дітей. Найбільш поширеною (і часто єдиною) ознакою дефекту міжпередсердної перегородки є  шум у серці. Лікар помітить це, прослуховуючи серце дитини за допомогою стетоскопа .

Симптоми, які також можуть зустрічатися у дітей при наявності цієї вади:

  • низька вага;
  • проблеми з харчуванням у немовлят;
  • затримка росту;
  • повторні  респіраторні  інфекції;
  • втома під час фізичної активності;
  • проблеми з диханням;
  • порушення серцевого ритму (аритмія).

Фактори ризику та провокуючі чинники 

Для вагітної жінки ризик народження дитини з вадою серця можуть підвищити деякі фактори ризику. Це може бути:

  • наявність цукрового діабету у матері;
  • грип;
  • певні ліки, що відпускаються за рецептом;
  • сімейна історія вад серця;
  • вік матері старше 35 років;
  • вживання алкоголю або наркотиків під час вагітності.

Можливі ускладнення дефекту міжпередсердної перегородки

На прогноз для дітей з ДМПП в першу чергу впливають розмір дефекту, поява ускладнень і вік дитини на момент встановлення діагнозу. 

Невеликі вади часто закриваються спонтанно в дитинстві та можуть не потребувати втручання, тоді як більші дефекти можуть призвести до таких ускладнень, як правобічна серцева недостатність, аритмії та легенева гіпертензія, якщо їх не лікувати. 

Своєчасне закриття значних дефектів зазвичай призводить до сприятливих результатів зі зниженим ризиком ускладнень. 

Наслідки відсутності лікування

Відсутність лікування може призвести до хронічних захворювань серця, які значно знижують якість життя і можуть загрожувати життю дитини (3).

Великі дефекти міжпередсердної перегородки у новонароджених в майбутньому можуть призвести до серйозних наслідків:

  1. Збільшення правого шлуночка серця, що призводить до серцевої недостатності.
  2. Порушення серцевого ритму (аритмії).  
  3. Підвищеного ризику інсульту через можливість утворення тромбів, які проходять через отвір у перегородці та потрапляють до мозку.
  4. Легеневої гіпертензії або іншими словами, високого кров’яного тиску в артеріях, які постачають кров до легенів.
  5. Синдрому Ейзенменгера: стану, що виникає, якщо у дитини присутня така вада серця, як відкрита артеріальна протока разом із важкою легеневою гіпертензією.

Діагностика дефекту міжпередсердної перегородки

Як виявити дефект міжпередсердної перегородки?

Ці вади діагностуються за допомогою фізичного огляду та обстежень, які перевіряють структуру та функцію серця:

  1. Електрокардіограма (ЕКГ): допомагає перевірити серцевий ритм та виявити проблеми, пов’язані з електричною активністю серця.
  2. Рентген грудної клітки: може показати збільшення камер з правого боку серця. Це також покаже, чи вплинув дефект міжпередсердної перегородки на кровоносні судини легенів.
  3. Трансторакальна ехокардіограма: дозволяє побачити внутрішньосерцеві витоки при вроджених вадах і показує деталі, пов’язані з легеневою гіпертензією.
  4. Черезстравохідна ехокардіограма: показує розмір, форму та розташування дефекту міжпередсердної перегородки, може перевірити серцеві клапани.
  5. Внутрішньосерцева ехокардіограма: крихітна камера направляється  до серця через вену, щоб побачити розмір і форму дефекту і напрямок кровотоку через нього.
  6. У деяких випадках лікар може використовувати  КТ  або  МРТ серця. Вони найбільше допомагають людям із супутніми дефектами або менш поширеними формами дефекту міжпередсердної перегородки.

Методи лікування дефекту міжпередсердної перегородки

Лікування ДМПП може включати:

  1. Регулярні медичні огляди та спостереження: для маленьких дефектів без симптомів.
  2. Медикаментозне лікування: для контролю симптомів.
  3. Хірургічне лікування дефекту міжпередсердної перегородки потрібно, якщо дефект міжпередсердної перегородки викликає проблеми та не закрився до 2-3 років. Операція робиться через мініінвазивний доступ у правій пахвовій ділянці з використанням штучного кровообігу  або ендоваскулярним шляхом через стегнову вену.

Операція при дефекті міжпередсердної перегородки є радикальною та забезпечує в майбутньому повноцінний фізичний та розумовий розвиток дитини. Потреби в повторних оперативних втручаннях немає. 

Якщо є запитання стосовно даного захворювання: ви можете залишити повідомлення, використовуючи розташовану нижче форму контактів.

    Ваше ім'я (обов'язково)

    Ваш email (обов'язково)

    Тема

    Категорія

    Повідомлення

    Файл

    Післяопераційний період та реабілітація

    Після операції важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо відновлення. Більшість дітей повертаються ся до звичного життя протягом кількох тижнів.

    Прогноз та профілактика

    З правильним лікуванням прогноз для дітей з ДМПП зазвичай позитивний. Превентивні заходи включають контроль за здоров’ям під час вагітності та своєчасне обстеження новонароджених.

    Рекомендації для батьків

    Батькам важливо бути уважними до симптомів і звертатися до лікаря при перших ознаках проблем зі здоров’ям дитини. Регулярні медичні огляди допоможуть вчасно виявити можливі проблеми.

    Список використаних джерел

    1. American Heart Association. (2021). Congenital Heart Defects. https://www.heart.org/en/health-topics/congenital-heart-defects
    2. National Heart, Lung, and Blood Institute. (2020). What Are Congenital Heart Defects? https://www.nhlbi.nih.gov/health/congenital-heart-defects
    3. National Library of Medicine. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535440/