Аортальний стеноз (інші назви захворювання) стеноз аорти, аортальний стеноз, вроджений стеноз аорти, стеноз аортального клапана. — це захворювання, яке характеризується звуженням або обструкцією аортального клапана серця.
Уроджений аортальний стеноз діагностується у новонароджених, коли аортальний клапан не сформувався належним чином в утробі матері. За статистикою зустрічається частіше у хлопчиків, ніж у дівчаток.
Нормальний клапан складається з трьох рухливих стулок з вільними краями у формі півмісяця: правої коронарної, лівої коронарної, некоронарної, які є товстими та жорсткими. Стулки діють, як односторонні двері, пропускаючи кров з лівого шлуночка в аорту.
Якщо аортальний клапан не працює належним чином, кровообіг від серця до організму ускладнюється. Кров, що надходить із серця, затримується, усередині серця може виникнути тиск і спричинити пошкодження (1).
Стеноз аортального клапана є вадою серця, яка може бути діагностована у новонароджених дітей (вроджений стеноз аорти), або може проявитися пізніше внаслідок інших нелікованих складних захворювань (набутий стеноз аорти).
Ступінь звуження клапана аорти вимірюється як різниця тиску на аортальному клапані, яка називається градієнтом. Чим вищий градієнт, тим більша проблема, оскільки лівому відділу серця доводиться працювати набагато більше, щоб перекачувати кров до тіла. На підставі градієнта стеноз аорти діагностується як легкий, помірний або важкий (2).
Важка та помірна форми стенозу аорти можуть значно впливати на серце та кровоносні судини:
Критичний аортальний стеноз — це термін, який використовується у новонароджених із дуже серйозним звуженням серцевого клапана, яке потребує термінового лікування після народження.
Симптоми та ознаки аортального стенозу у дітей пов’язані зі ступенем звуження, витоку та наявністю інших проблем із серцем. Вони варіюються залежно від віку дитини.
Критичний аортальний стеноз у немовляти може спричинити застійну серцеву недостатність із симптомами поганого годування, прискореного дихання, потовиділення, млявості та/або дратівливості, повільного приросту ваги.
У старших дітей може виникнути біль у грудях, втома, короткочасні запаморочення або непритомність (3).
Що викликає стеноз аорти у дитини
Іноді ця проблема викликана генетичними факторами або аномаліями розвитку серцевих клапанів.
У дітей старшого віку стеноз аорти може виникнути після нелікованої стрептококової інфекції або ревматичних захворювань.
Проте в більшості випадків причина виникнення цієї патології залишається невідомою.
Пренатальна діагностика: Аортальний стеноз у плода, який знаходиться в матці, майже ніяк себе не проявляє. Це пов’язано з тим, що основна частина крові плоду йде в обхід аортального клапана через легеневий стовбур і відкриту артеріальну протоку в аорту.
Проте діагностувати його за допомогою ехокардіографії можна, починаючи з 3-4 місяців вагітності.
Ця діагностика вкрай важлива, адже при такому порушенні кровотоку серця дитина одразу після народження знаходиться у критичному стані. Лівий шлуночок постійно працюватиме з навантаженням, і він дуже швидко втратить здатність до скорочення. До того ж порушується процес кровопостачання стінки самого лівого шлуночка. Якщо екстрено не прооперувати, дитина загине протягом перших тижнів життя (4).
Усіх новонароджених обстежують на наявність вроджених вад серця за допомогою пульсоксиметра. Це простий, безболісний тест для перевірки кількості кисню в крові. Якщо рівень кисню низький, це може вказувати на наявність вади серця і вимагати додаткових обстежень.
Лікар часто діагностує захворювання через наявність серцевого шуму під час прослуховування грудної клітини дитини за допомогою стетоскопа.
Слабкий пульс та шум у серці також можуть сигналізувати про ваду серця у дитини.
Для підтвердження діагнозу дитині можуть бути призначені такі обстеження (5):
Лікування дитини залежатиме від симптомів, віку та її загального стану здоров’я. Якщо дитина не має симптомів або симптоми незначні, вона буде проходити регулярні обстеження для того, щоб запобігти погіршенню стану і вчасно призначити лікування.
Чи потрібна дитині операція на аортальному клапані, та яка саме вона має бути, дитячий кардіохірург вирішує в індивідуальному порядку для кожної дитини.
Більшість дітей, які перенесли хірургічне лікування або заміну аортального клапана, живуть активним здоровим життям. Рівень активності, апетит і ріст дитини зазвичай нормалізуються.
Проте дитина має проходити регулярне обстеження у кардіолога протягом усього життя. Також варто приділити увагу:
Також варто бути готовим до можливості повторної реконструкції або заміни клапана.
Аортальний стеноз помірного та важкого ступеня може призвести до наступних ускладнень:
Лікар обов’язково має озвучити ризики цих проблем та дати рекомендації щодо їх запобігання.
Стеноз аорти виникає у новонародженого, коли під час вагітності один з клапанів його серця не розвивається належним чином. Лікарі не знаходять відповіді, чому так відбувається, але це не спричинено тим, що робила чи не робила майбутня мати під час вагітності.
Прогнози одужання залежать від тяжкості захворювання та своєчасності лікування. Важливо вчасно помітити симптоми та призначити відповідне лікування, тоді дитина і надалі проживатиме своє здорове й активне життя.
Після одужання більшість дітей може насолоджуватися звичайними спортивними заняттями без певних обмежень. Проте батьки дітей та підлітків з помірною або важкою формою стенозу аорти повинні поговорити зі своїм кардіологом перед тим, як дозволити дитині займатися певними видами спорту або мати надмірну фізичну активність.
Отже, фізична активність повинна бути адаптована індивідуально до стану дитини. Під час вибору спортивних занять для своєї дитини потрібно буде передбачити певні аспекти:
Психологічна підтримка є важливим елементом комплексного підходу до лікування дітей з аортальним стенозом. Вона допомагає дітям адаптуватися до нових умов життя та забезпечує емоційну стабільність для батьків (6).
Чому важлива психологічна підтримка?
Яка підтримка потрібна?