12 грудня 2018 р. в Інституті серця відбулася прес-конференція фахівців Інституту за участі двох пацієнтів з механічними серцями, імплантованими фахівцями Інституту серця під керівництвом директора Інституту, професора Бориса Тодурова.
46-річному Василю Павлюку з Тернопільщини імплантацію механічного серця було проведено 12 жовтня, а 41-річному одеситу Денису Волкову – 21 листопада 2018 року.
Професор Тодуров зазначив: “Нещодавно такі пацієнти з “листа очікування” не мали шансів на виживання… Те що ці пацієнти тут, разом з нами – це маленьке диво, яке зробили фахівці Інституту серця і новітні технології… Механічне серце – це міст до трансплантації донорського серця, це тимчасовий засіб для підтримання життя. ” Професор Тодуров також зазначив, що ситуація із трансплантацією донорських органів в Україні, на жаль, критична через недосконалість законодавства (в тому числі через “презумпцію незгоди”), та відсутність працездатних механізмів супроводження трансплантації на державному рівні. Через це пацієнти з України для трансплантації серця мають їхати до сусідньої Беларусі, яка є одним з лідерів трансплантації у Європі (на відміну від України, в Беларусі діє “презумпція згоди” щодо трансплантації донорських органів). В Беларусі трансплантація донорського серця коштує близько 120 тис. доларів. Імплантація механічного серця в Україні коштує близько 3 млн. гривень (близько 110 тис. доларів).
Пацієнти з механічними серцями можуть жити багато років і вести нормальний спосіб життя з мінімальними обмеженнями. Василь Павлюк і Денис Волков розповіли журналістам про те, як почуваються після імплантації механічного серця і щиро подякували лікарям за свій порятунок.