консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

ДМШП – Дефект міжшлуночкової перетинки


Дефект міжшлуночкової перетинки серця – це друга за поширенням вроджена вада серця у дітей старше 3 років.

При цій ваді є отвір в перетинці, що розділяє правий і лівий шлуночки. Наявність отвору в міжшлуночковій перетинці є причиною патологічного надходження крові з лівого шлуночка в правий і, як наслідок, переповнення малого кола кровообігу (легень) надлишковим обсягом крові.

Залежно від розміру дефекту стан хворих може кардинально відрізнятися. Пацієнти з невеликими дефектами 2-5 мм в діаметрі можуть практично не пред’являти скарг, відчувати себе цілком здоровими. Пацієнтам з великими дефектами (10-15 мм в діаметрі) потрібна термінова операція, тому що зазвичай ці пацієнти скаржаться на часті пневмонії, простудні захворювання, відставання в розвитку, виражену задишку.

Дефект міжшлуночкової перетинки є «агресивним» щодо розвитку такого грізного ускладнення як легенева гіпертензія, тобто значне підвищення тиску в судинах легень. Через це ускладнення деякі хворі з великими дефектами досить швидко стають неоперабельними і виконання операції у них неможливо. Головне завдання лікаря, який діагностував ваду, – це вчасно направити хворого на консультацію кардіохірурга.

Діагностика та лікування дефекту міжшлуночкової перетинки.

Дефект міжшлуночкової перетинки у дітей старше 3 років, зазвичай, самостійно не закриваються. Основний метод діагностики – ехокардіографія, яка дає вичерпні дані про анатомію вади та функціональний стан серця. Єдиний метод лікування хірургічний.

Операцію можна виконувати на відкритому серці в умовах штучного кровообігу. Розтинається стінка правого передсердя і через отвір  трикуспідального клапана виявляється дефект міжшлуночкової перетинки. Оцінюється стан дефекту, його розмір, співвідношення з оточуючими структурами. Якщо дефект невеликий до 7-8 мм, то він ушивається, якщо дефект більше, то виконується пластика латкою. У деяких випадках дефект неможливо закрити доступом через праве передсердя. У таких випадках для кращої візуалізації країв дефекту необхідно виконувати розтин правого шлунка. Це більш травматично для серця хворого, але у всіх випадках дає можливість успішно закрити «важкий» дефект. Операція виконується вже більше 50 років, результати втручання хороші. Після операції діти стають практично здоровими, мало відрізняються від однолітків і можуть займатися спортом.

Другий, більш сучасний метод лікування дефекту міжшлуночкової перетинки – ендоваскулярний. Через прокол в стегнової вені і стегнової артерії, через тонкі катетери в порожнину серця вводиться спеціальний пристрій – окклюдер, яким закривається дефект. Операція  малотравматична, виконується без розрізу грудної клітини, пацієнт не потребує перебування у відділенні реанімації. Однак не всім пацієнтам можливе виконання даної операції. Існують чіткі критерії відбору таких пацієнтів на основі ехокардіографічного дослідження.



Right Menu Icon