Пухлина серця – це аномальне розростання тканини серця, що може бути злоякісним або доброякісним.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), пухлини серця є рідкісними й складають менше ніж 0,1% усіх новоутворень. Точна статистика щодо їхньої поширеності обмежена через рідкість випадків та складність діагностики.
Пухлини серця класифікуються за типом тканини, походженням (первинна/вторинна) або за локалізацією (передсердя, клапани).
Первинна пухлина серця
➤ Вказує, що пухлина виникла саме в серці, а не є метастазом.
➤ Пухлина в серці як результат поширення раку з інших органів (легені, молочна залоза тощо).
Згідно з даними сучасних досліджень, первинні пухлини серця зустрічаються в 0,001–0,3% випадків за даними аутопсій (посмертних медичних розтинів). Близько 75–90% з них є доброякісними, а найпоширенішою серед них є міксома, яка становить приблизно 50% усіх первинних пухлин серця.
Злоякісні первинні пухлини серця, такі як саркоми (особливо ангіосаркоми), складають близько 10–15% випадків. Однак вторинні (метастатичні) пухлини серця значно поширеніші — вони виникають у 20–40 разів частіше, ніж первинні, і можуть спостерігатися у 0,4% загальної кількості населення, а серед онкологічних пацієнтів — до 12%.
Загалом, пухлини серця є рідкісною патологією, але їх своєчасна діагностика та лікування є надзвичайно важливими для запобігання серйозним ускладненням.
Симптоми пухлини серця
Багато пацієнтів з пухлиною серця взагалі не мають симптомів. Для тих пацієнтів, у яких є симптоми, вони, як правило, неспецифічні й подібні до багатьох інших більш поширених серцево-судинних захворювань. Прояв симптомів залежить, перш за все, від розташування пухлини, її розміру, швидкості росту та схильності до відриву.
Пухлини серця діагностуються за допомогою візуалізаційних обстежень. Якщо пацієнт, який має раптові проблеми з серцем, має онкозахворювання в інших частинах тіла, лікар може запідозрити пухлину серця. Таким чином, візуалізаційні обстеження допоможуть перевірити, чи поширився рак на серце.
Які обстеження будуть зроблені для діагностики пухлини серця
Візуалізаційні обстеження необхідні для діагностики, лікування та моніторингу пухлин серця. Існує ознака, характерна лише для пухлин серця – характерне «плюхання пухлини», яке прослуховується за допомогою стетоскопа. Цей звук виникає, якщо пухлина фізично блокує мітральний клапан серця. Якщо лікар чує цей звук, він може підозрювати пухлину серця, особливо якщо у пацієнта немає факторів ризику стенозу мітрального клапана.
Трансторакальна ехокардіограма. Це обстеження корисне для виявлення пухлин у шлуночках (нижніх камерах серця).
Черезстравохідна ехокардіограма. Ця форма ехо-обстеження корисна для виявлення пухлин у передсердях (верхніх камерах серця).
МРТ серця. Це обстеження допомагає визначити деталі пухлини, наприклад, чи є вона злоякісною.
КТ серця з контрастуванням. Цей тест корисний для людей, які мають імплантовані пристрої та не можуть пройти МРТ. Це також важливо для оцінки всієї області грудної клітини (включаючи легені та кровоносні судини) і коронарних артерій.
Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ). Це обстеження іноді використовують, щоб перевірити, чи рак в іншій частині тіла пацієнта поширився на його серце.
Якщо є запитання стосовно даного захворювання: ви можете залишити повідомлення, використовуючи розташовану нижче форму контактів.
Класифікація пухлин серця
Доброякісні пухлини серця:
Міксома — це найпоширеніший тип первинної пухлини серця. Вона становить приблизно половину всіх таких новоутворень. У 75% випадків міксома розташовується в лівому передсерді й найчастіше росте з міжпередсердної перегородки, прикріплюючись до неї на тонкій ніжці. Причини виникнення міксоми достеменно невідомі. У жінок вона зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Близько 10% міксом мають спадкову природу — такі випадки називають сімейними міксомами, і зазвичай вони виявляються у людей віком від 20 до 50 років.
Папілярна фіброеластома – найпоширеніша пухлина серця, яка вражає серцеві клапани. Середній вік при постановці діагнозу – 60 років. Ці пухлини асоціюються з емболізацією (відривом і переміщенням по кровотоку), що призводить до інсульту або рідше серцевого нападу.
Рабдоміома – найпоширеніша пухлина серця у немовлят і дітей. Зазвичай множинна і походить від стінки шлуночка.
Фіброма – зазвичай зустрічається у немовлят і дітей. Розташовується в стінці шлуночка. Пов’язана з аритмією (нерегулярним серцебиттям) та ризиком раптової серцевої смерті.
Ліпома – пухлина, що складається з жирових клітин. Діагноз можна поставити неінвазивно за допомогою МРТ серця.
Гемангіома – пухлина з аномальних кровоносних судин. Діагноз можна поставити або інвазивно за допомогою коронарографії, або неінвазивно за допомогою серцевої КТ або МРТ.
Злоякісні пухлини серця:
Майже всі первинні злоякісні пухлини серця є саркомами, а найбільш частою з них є ангіосаркома.
Ангіосаркома – це дуже агресивна форма раку, що складається з аномальних кровоносних судин. Частіше локалізується в правому передсерді.
Лікування пухлини серця
Понад шість десятиліть тому було виконано першу успішну операцію з видалення міксоми з лівого передсердя в умовах штучного кровообігу. Тим самим було покладено початок ери лікування з приводу пухлин серця.
Сьогодні пухлини серця становлять лише 0,3-1,0% усіх операцій на відкритому серці. Проте проблеми своєчасності надання допомоги та її довгострокової ефективності ще не вирішені. Це насамперед своєчасна діагностика, радикальність оперативного лікування і виявлення злоякісних новоутворень серця на ранньому етапі.
Хірургічне втручання є основним методом лікування пухлин серця, особливо при наявності симптомів або ризику ускладнень. Хіміотерапія та/або променева терапія застосовуються як доповнення до хірургії або рідше – як основне лікування при нерезектабельних пухлинах (3).
Види операцій з приводу видалення пухлини серця:
Резекція пухлини – зазвичай використовується для доброякісних пухлин. Для безпеки підключається апарат штучного кровообігу. В процесі втручання відкриваються обидва передсердя без пошкодження основи пухлини, яке вилучається повністю.
Імплантація штучного серця – такий метод можливий тільки для молодих пацієнтів при відсутності метастазів.
Трансплантація серця – крайній варіант хірургічного лікування, за умови відсутності віддалених метастазів.
Прогноз після лікування пухлин серця
Перспективи щодо одужання залежать від типу пухлини та того, наскільки рано її діагностовано. Загалом рання діагностика дає кращі результати. Але деякі злоякісні пухлини поширюються агресивно, і їх важко або неможливо вилікувати.
Дослідження показують:
зазвичай міксоми можна успішно видалити хірургічним шляхом;
злоякісні первинні пухлини серця часто є летальними: вони швидко поширюються або повертаються після лікування. Прогноз залежить від розміру пухлини, ступеня її поширення та того, як рано було діагностовано рак;
метастатичні пухлини серця зазвичай смертельні через агресивне поширення раку.
Люди з доброякісними пухлинами серця мають кращі прогнози, ніж люди зі злоякісними пухлинами.
Ракові первинні пухлини серця скорочують тривалість життя. Загалом:
близько 50% людей живуть один рік після встановлення діагнозу;
близько 24% живуть три роки;
близько 19% живуть п’ять років.
Тривалість життя також залежить від форми пухлини серця:
Саркома: люди з саркомою живуть в середньому від 9 до 17 місяців після діагностики.
Лімфома: люди з лімфомою живуть в середньому 7 місяців. При лікуванні вони можуть жити до 5 років. Без лікування вони можуть прожити лише місяць.
Ракова парагангліома: цей стан часто піддається лікуванню. Близько 84% людей живуть 10 років після успішної операції. Але ймовірність того, що рак повернеться, становить 50%.
Профілактика захворювання
Пухлини серця зустрічаються вкрай рідко. Здоровий спосіб життя допомагає знизити ризик раку та серцевих захворювань:
Відмова від паління.
Збалансоване харчування з низьким вмістом нездорових жирів.
Помірне вживання алкоголю.
Підтримка здорової ваги та будьте фізичної активності.
Регулярні обстеження на онко- та серцеві захворювання.