консультація для дорослих
пн-пт: 8:30-15:30

консультація для дітей
пн-пт: 8:30-15:30

госпіталізація
для дітей

вул. Братиславська, 5а,
м. Київ, 02166

ДМПП – Дефект міжпередсердної перетинки


Дефект міжпередсердної перетинки – це одна з найбільш поширених вроджених вад серця у дітей старше 3 років. При цій ваді є великий отвір в перетинці, що розділяє праве та ліве передсердя. Наявність отвору в міжпередсердній перетинці є причиною патологічного скиду крові з лівого передсердя в праве і, як наслідок, переповнення малого кола кровообігу (перетинці) надлишковим обсягом крові.

Клінічні прояви вади зазвичай з’являються на другому десятилітті життя, коли з’являється розширення порожнин серця, порушення ритму серця та значно підвищується тиск в легеневій артерії.

Основний метод діагностики є ехокардіографія, який дає вичерпні дані про ваду та стан серця. Дефект міжпередсердної перетинки самостійно не закривається. Єдиний метод лікування хірургічний. Операція носить плановий характер, але краще її виконувати у віці 3-6 років і не відкладати до більш старшого віку. Є частина хворих, у яких ваду серця було діагностовано в 40-60 років. Ця пацієнти з вираженою симптомтикою, операція в них більш складна, з підвищеним відсотком  ускладнень після операції.

Є декілька варіантів оперативного втручання.

Операцію можна виконувати на відкритому серці в умовах штучного кровообігу. Розтинається стінка правого передсердя, якщо дефект невеликого діаметра (до 10-12 мм) то він ушивається, якщо дефект більшого розміру, то виконується пластика заплатою. Операція виконується вже більше 50 років, результати втручання хороші.

Другий, більш сучасний метод лікування дефекту міжпередсердної перетинки – ендоваскулярний. Через прокол в стегнової вені, через тонкий катетер в порожнину серця вводиться спеціальний пристрій – окклюдер, яким закривається дефект. Операція  малотравматична, виконується без розрізу грудної клітини, пацієнт не потребує перебування у відділенні реанімації. Однак не всім пацієнтам можливе виконання даної операції. Існують чіткі критерії відбору таких пацієнтів на основі ехокардіографічного дослідження.

Іноді дефект може поєднуватися з неправильним, аномальним впадінням легеневих вен в праве передсердя. Клінічно це не відрізняється від простого дефекту міжпередсердної перетинки, але кардинально змінює тактику лікування. В даному випадку пацієнту потрібно виконувати тільки операцію на відкритому серці. Операція схожа на ту , що виконується при дефекті міжпередсердної перетинки, але латку на дефект беруть більшого розміру і формують у вигляді тунелю.

В даний час в нашій клініці широко виконуються обидва втручання. Результати хороші, кількість ускладнень мінімальна.



Right Menu Icon