Міфи про трансплантацію hero

Міфи про трансплантацію серця

У березні 2001 року в Україні було виконано першу операцію з трансплантації серця. Сьогодні українські лікарі продовжують проведення трансплантації в медичних закладах України. 

Проте навколо цієї теми завжди виникає багато обговорень та суперечок. Нижче ми розібрали найпоширеніші міфи про трансплантацію серця, щоб розвіяти ваші сумніви щодо успішності такої операції.

Міф 1

Про “чорних трансплантологів”. В країні викрадатимуть людей, щоб насильно вилучити та продати органи.

Це безглуздо та анатомічно неможливо.

Купівля-продаж органів заборонена законом України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” від 17.05.2018 №2427-VIII.

Незаконна торгівля анатомічними матеріалами людини карається позбавленням волі на строк до п’яти років.

Ішемічний час донорського серця становить до 4 годин. Це час від вилучення донорського органу до початку роботи серця в організмі реципієнта. Підбір пари донор-реципієнт здійснюється після складних обстежень і лише на базі спеціально облаштованих трансплантаційних центрів. Адже людині, яка потребує пересадки, підійде далеко не кожне серце. Мають збігтися група крові, резус-фактор, бути відсутні певні захворювання.

Міфи про трансплантацію 1

Міф 2

Органи військовослужбовців, які загинули при проведенні бойових дій, використовують як безплатний матеріал для трансплантацій.

Це неправда.

Законом України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” від 17.05.2018 №2427-VIII забороняється вилучення органів у померлих осіб, які загинули в результаті проведення антитерористичної операції та інших бойових дій.

Міфи про трансплантацію 2

Міф 3

Релігія не дозволяє робити посмертну трансплантацію, тому що це гріх.

Всі світові релігії підтримують посмертну трансплантацію, якщо людина добровільно і свідомо прийняла рішення і засвідчила офіційно про те, що готова посмертно віддати свої органи тим, хто потребує пересадки.

Такий вчинок вважається проявом любові до ближнього.
Міфи про трансплантацію 3

Міф 4

Лікарі можуть переплутати смерть з комою і почати вилучення органів у ще живої людини.

Це неправда.

Вилучення анатомічних матеріалів у донора дозволяється після підписання акту констатації смерті його головного мозку або фіксації у медичній документації померлої особи факту її біологічної смерті.

Це складний процес, яким керує спеціально призначений консиліум досвідчених лікарів. Заклади, де відбудеться вилучення органів людини, мають бути забезпечені спеціальним обладнанням для стовідсоткової діагностики смерті мозку.

Міфи про трансплантацію 4

Міф 5

Українські лікарні не готові робити трансплантації серця.

Це неправда.

Попри повномасштабну війну в Україні та неможливість використовувати медичну авіацію, система трансплантації продовжує активно розвиватись. Кількість медичних закладів, де можливо провести операцію з трансплантації органів, зростає.  Станом на 2023 рік в Україні вже функціонує 44 спеціально облаштовані лікарні.

Крім того, Україна має власні курси для навчання трансплантології, і водночас визнає документи, отримані за результатами такого навчання за кордоном.

Процедура трансплантації органів керується законом України від 20.12.2019 № 418-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров’я і трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині».

Міфи про трансплантацію 5

Міф 6

Людина з донорським серцем — інвалід на все життя.

За світовою статистикою люди з пересадженими серцями можуть прожити десятки років. Після трансплантації реципієнти поступово повертаються до свого повсякденного життя: вчаться, працюють, займаються спортом, заводять сім’ї та народжують дітей. 

Проте дещо змінюється — відтепер, протягом усього життя, вони повинні регулярно приймати імуносупресивну терапію, яка перешкоджає відторгненню пересадженого органу, а також вчасно проходити відповідні медичні обстеження. 

Отримавши дорогоцінний шанс на життя завдяки трансплантації серця, людина ніколи не буде скаржитися на дотримання певних правил, які підтримуватимуть його нове серце та здоров’я в цілому.

Головне, що життя після трансплантації продовжується, і воно може бути довгим, яскравим і щасливим.
Right Menu Icon