Етапи трансплантації серця

в Інституті Серця

Трансплантація серця складається з 4 основних етапів:

Етап 1

Обстеження та вибір оптимального лікування

Трансплантація серця — серйозна і ризикована операція.

Пацієнта чекає багато обстежень та консультацій, щоб дізнатися, чи дозволить стан його здоров’я успішно прийняти новий орган, і чи дійсно у даному випадку трансплантація серця є єдиним правильним вибором. 

Проведення обстежень не гарантує отримання нового серця пацієнтом.

Перші обстеження містять:
Можливо, знадобляться додаткові медичні обстеження та консультації:

Якщо пацієнту більше 50-ти років додаткові тести міститимуть:

Testu 1
УЗД артерій голови
та шиї
Testu 4
Комп'ютерну томографію черевної порожнини та тазу
Testu 3
‌Доплерографію артерій та вен нижніх кінцівок
Testu 2
 Колоноскопію

Жінкам знадобиться заключення гінеколога та мамографія, зроблені не пізніше 12 місяців.

При цукровому діабеті пацієнту необхідно отримати ‌заключення ендокринолога із зазначенням компенсації ендокринологічного захворювання та підібраною схемою лікування, а також вести ‌постійний моніторинг глікемічної та тиреотропної панелей.

Якщо за результатами проведених обстежень та висновками консиліуму, пацієнт відповідає усім вимогам – його додають у лист очікування на донорське серце Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ).

‌Пацієнт має повне право відмовитися від трансплантації в будь-який час.

Етап 2

Очікування на донорське серце

Для трансплантації серця має місце посмертне донорство.

Більшість донорських сердець вилучаються у донорів з юридично підтвердженою смертю мозку. Це означає, що дане пошкодження мозку неможливо виправити. Смерть мозку може настати з різних причин, таких як інсульт, пухлини, важкі травми голови тощо.

Як тільки у людини констатують клінічну смерть, і лікарі розуміють, що її органи, в тому числі і серце, мають задовільний стан і можуть врятувати життя інших людей, вони разом з представником Українського центру трансплант-координації виходять на розмову з родичами з проханням надання згоди на трансплантацію органів.

Якщо родичі дають згоду, донора (той, хто віддає органи) одразу реєструють у ЄДІСТ для пошуку відповідного реципієнта (отримувача нового органу).

Розподіл реципієнтів, які знаходяться у листі очікування у системі ЄДІСТ проводиться за пріоритетністю (статус екстреності) згідно з наказами № 1041 від 17.06.2022 та № 1186 від 08.07.2022  Міністерства охорони здоров’я України.

Усі донорські серця проходять відбір шляхом лабораторних та інструментальних обстежень для можливості подальшої трансплантації. Серця донорів не обираються за статтю, кольором шкіри, расою чи культурою.

Донорство органів – це добровільний вибір. Кожна повнолітня дієздатна особа має право у будь-який час надати письмову згоду або відмову на посмертне донорство. Пожертвування органів померлих часто допомагають родинам впоратися з горем.

Існує три ключових критерії, за якими здійснюється підбір пари «Донор — Реципієнт»:

Система ЄДІСТ є повністю автономною, підбір донора та реципієнта відбувається автоматично за заданими показникам, на що не можуть вплинути ні лікарі, ні будь-хто, хто є учасником трансплантації.

Етап 3

Хірургія

Підготовка до операції реципієнта

Серце живе в ішемічному стані (в стані, коли воно не кровопостачається) не більше 4 годин. Тому вкрай важливо якнайшвидше зробити необхідні маніпуляції для підготовки донора та реципієнта. 

‌Тому ми рекомендуємо пацієнту перебувати в межах 4 годин їзди від Інституту серця, поки він знаходиться у листі очікування.

Хірург-трансплантолог та трансплант-координатор доступні 24 години на добу без вихідних для швидкої організації трансплантації серця.

Після того, як пацієнта сповістять про можливість трансплантації, у нього буде 4 години, щоб дістатися до лікарні.

Далі пацієнт має зателефонувати лікарю-трансплантологу та зареєструватись в приймальному відділенні лікарні.

Важливі нагадування:

Як проходить операція?

Операція з трансплантації серця виконується під загальною анестезією . Пацієнт буде спати і не відчуватиме болю протягом всього хірургічного втручання.

Хірург-трансплантолог вилучає хворе серце і замінює його здоровим донорським серцем.

Операція з трансплантації серця зазвичай триває від 4 до 8 годин. 

Етап 4

Догляд та спостереження

Перебування у лікарні

Після операції пацієнт перебуватиме у відділенні реанімації та інтенсивної терапії під наглядом. До нього буде підключено різне обладнання:

Пацієнта буде переведено у звичайну палату, як тільки його стан стабілізується.

Зазвичай після операції пацієнти перебувають у лікарні 14-21 днів, в залежності від важкості стану пацієнта у доопераційний період та проблем, які виникли під час операції та в післяопераційний період.

Пацієнт зможе покинути лікарню, коли лікар запевниться, що це безпечно для нього. Він буде виписаний під нагляд спеціалістів за місцем проживання.

Реабілітація за межами лікарні

Протягом усього цього часу реабілітації з пацієнтом мають бути рідні та близькі. В залежності від різних обставин час реабілітації може бути тривалим.

В зазначений час лікар проведе плановий огляд, який включатиме ‌дослідження крові та інші необхідні обстеження, для оцінки стану здоров’я пацієнта.

Для спостереження за тим, як організм пацієнта відреагував на нове серце, йому планово призначаються додаткові дослідження: біопсія і ехо-тест. Результати цих досліджень допоможуть скоригувати дозу імуносупресивних препаратів для пацієнта.

Також пацієнту буде рекомендовано:

Подальше спостереження зазвичай передбачає:

Right Menu Icon